Collegium Maius

Opublokowan: Lipiec 3, 2010 | Kategoria: Turystyka

Collegium Maius to najstarszy budynek Akademii Krakowskiej datujemy go na 1400 rok. Kiedy to Władysław Jagiełło wykupił budynek z rąk Pęcherzów z Rzeszotar. Z czasem budowla ta powiększyła się po przez wykup sąsiednich budynków w XV wieku. Od tego czasu zaczęto używać nazwy Collegium Maius.

Jeśli chodzi o przeznaczenie budynku mieściły się tam sale wykładowe, izba wspólna, biblioteki i mieszkania profesorskie. Dzisiaj mieści się tam Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdują się tam przedmioty związane z historią uniwersytetu. Możemy tam znaleźć instrumenty astronomiczne których używał Mikołaj Kopernik najstarszy globus na którym zaznaczona jest Ameryka oraz astrolabium arabskie z XI wieku.

Zachęcam do zwiedzenia Collegium Maius bo warto odwiedzić muzeum najstarszego uniwersytetu w Polsce. Przyglądnąć się jego zbiorom a jeśli nie wiecie gdzie się zatrzymać to możecie to zrobić w jednym z krakowskich apartamentów, które świadczą usługi na wysokim poziomie. Większość apartamentów krakowskich położona jest w centrum Krakowa z których łatwo dostać się do większości zabytków Krakowa.

» Kategoria: Turystyka

Comments are closed.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY