Czasopisma ekologiczne

Opublokowan: grudzień 5, 2010 | Kategoria: Ekologia

Miłośnicy ekologicznego życia z miesiąca na miesiąc mogą się cieszyć coraz większą dostępnością miejsc, produktów czy usług skierowanych specjalnie dla nich. Temat ekożycia coraz częściej podchwytują media. Bez względu na profil kolorowych czasopism praktycznie każdy tytuł prędzej czy później skieruje swoją uwagę ku ekologii. Niestety, najczęściej temat jest traktowany pobieżnie, ograniczając się do przedstawienia ekologicznych ciekawostek i dziwów. A szkoda, gdyż po pierwszym zachłyśnięciu się tematem „eko”, można pójść dalej – pokazać jak ekologiczny styl życia wygląda na co dzień, bez futurystycznych gadżetów oraz modnych dodatków.

Idealną lekturą są czasopisma ekologiczne, których tematyka w całości koncentruje się na zielonym stylu życia. Najbardziej wartym uwagi jest magazyn „Organic”, dwumiesięcznik, również dostępny w wersji online. Czasopismo to jest bardzo konkretnym źródłem informacji, w którym temat ekologii jest traktowany przekrojowo – ekologia i jej funkcjonowanie w społeczeństwie, rodzinie oraz jako element stylu życia – bez otoczki lifestylowej. Dotychczas ukazało się kilka numerów, jednak już teraz można powiedzieć, że to czasopismo zasługuje na 100% określenie „ekologiczne”. Poważne podejście do zagadnienia, inteligentne, bez nachalnego propagowania jedynie słusznej ideologii, inspiruje, a przede wszystkim zmusza do myślenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że „Organic” aspiruje do magazynu zielonej inteligencji.

Warto również poruszyć temat „ekologiczności” i „etyczności” samych czasopism ekologicznych pod kątem ich produkcji. Skoro piszą o ekologii, to czy same są ekologiczne? Minimum przyzwoitości wymaga, aby ekoczasopismo było drukowane na papierze ekologicznym, czyli np. z certyfikatem FSC. Certyfikat ten oznacza, że celuloza, która znajduje się w papierze, została pozyskana z lasów, które są przeznaczone do produkcji papieru. Jest również dostępny papier w 100% pochodzący z recyklingu (np. Cyclus Print), jednak paradoksalne, jego produkcja jest bardziej szkodliwa dla środowiska niż papier z certyfikatem FSC. Jak widać, diabeł tkwi w szczegółach.

» Kategoria: Ekologia

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY