Jak działają napoje energetyczne?

Opublokowan: Listopad 30, 2010 | Kategoria: Zdrowie

Napoje energetyczne to bardzo popularny rodzaj napojów bezalkoholowych. Znamy je pod takimi nazwami jak energy-drinki lub energizery. Można je kupić praktycznie wszędzie, począwszy od szkolnych sklepików, poprzez sklepy spożywcze a na stacjach benzynowych kończąc. Napoje te przeznaczone są dla osób, które na co dzień wykonują wzmożoną pracę fizyczną bądź umysłową. Często korzystają z nich kierowcy jadący w dłuższą trasę samochodem, studenci uczący się do egzaminów na studiach, czy po prostu ludzie, którzy są zmęczeni, a nie chcą bądź nie mogą iść spać. Taki napój to także dobre lekarstwo na kaca, gdyż pobudza nasz organizm do szybszej przemiany materii oraz pomaga rano wstać z łóżka. Napój energetyczny stał się swoistym zamiennikiem kawy.

W hurtowej sprzedaży napojów energetycznych dostępnych jest wiele ich marek i smaków. Skład i działanie takich napojów jest jednak bardzo zbliżony. Główną różnicą jest ich smak i cena. Jedne są bardziej słodkie, natomiast inne mniej. Głównymi składnikami napojów energetycznych odpowiedzialnymi za pobudzające działanie są: tauryna, kofeina oraz witaminy (ryboflawiny, niacyna, kwas pantotenowy, witaminy B6 i B12). Niektóre z nich mogą także zawierać L-karnitynę i kwas askorbinowy bądź ekstrakty guarany. To przez te składniki metabolizm organizmu jest pobudzany do spalania większej ilości cukrów, co uwalnia olbrzymią ilość energii. Natomiast witaminy z grupy B utrzymują sprawność układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację. Co ułatwia prowadzenie samochodu i naukę. Tauryna z kolei pomaga w szybszej regeneracji mięśni, dzięki czemu są one zdolne do dalszego wysiłku. Ze względu na bardzo silne działanie na organizm nie powinny ich pić dzieci oraz młodzież do 16 roku życia.

Energizery są także bardzo popularne wśród młodych ludzi. Są chętnie kupowane na rożnego rodzaju klubowych imprezach, w barach i pubach. Bardzo często mieszane są z alkoholem, co wielokrotnie zwiększa ich działanie. Dlatego przy spożywaniu tego rodzaju drinków należy zachować najwyższą ostrożność, gdyż zbyt duże ich spożycie może wywoływać różne niepożądane skutki uboczne jak na przykład choroby nerwowe i neurotyczne.

Energetyki zwiększają wytrzymałość fizyczną, podwyższają zdolność koncentracji i szybkość reakcji, poprawiają rześkość oraz dodają energii. Jenak bardzo ważne jest, aby zachować umiar. Wszystko jest dla ludzi, ale nie w zbyt dużych dawkach. Pamiętajmy, że wszystko jest trucizną, a decyduje jedynie dawka. Pamiętajmy także, że kofeina zawarta w napojach energetycznych, jak i w kawie wypłukuje z naszego organizmu bardzo ważny pierwiastek jakim jest magnez. Dlatego bardzo istotne jest, aby pijąc tego typu napoje czy kawę na bieżącą uzupełniać magnez, który jest niezwykle powszechny w różnych suplementów diety.

» Kategoria: Zdrowie

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY