Dworek Jana Matejki

Opublokowan: Sierpień 1, 2010 | Kategoria: Turystyka

Dworek Jana Matejki wybudowany w 1826 roku, jego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to była pracownia Jana Matejki. Dworek to typowa parterowa rezydencja z dobudówka mieszkalną pokryta gontowym dachem.

Krzeszowice (gdzie stoi dworek) zamieszkiwał w latach 1750-1815 Hugo Kołłątaj. Dworek jego stał w miejscu gdzie dziś stoi latarnia, kolo parkingu.

W 1826 roku w Krzeszowicach wystawiano obecny dwór, w 1976 zakupuje go Jan Matejko. Matejko rozbudowuje dwór według swojego pomysłu. Za jego czasów powstaje ganek i pracownia malarska. Właśnie w Krzeszowicach Jan Matejko tworzy większość swoich dzieł.

Dzisiaj dwór znajduje się w posiadaniu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Z oryginalnego wyposażenia krzesławickiego dworu nie zachowało się wiele.
Do najciekawszych eksponatów należą: Głowa konia, Orzeł, Herb cechu ślusarzy, oprawiony cykl grafik

Jeśli interesuje cie malarstwo, to dworek w Krzeszowicach jest czymś co musisz zobaczyć, choć by ze względu na ilość eksponatów tam się znajdujących. Jak zastanawiasz się gdzie wynająć nocleg w Krakowie polecam jeden z krakowskich apartamentów które charakteryzują się wysokim standardem i nie tak wysoką ceną.

» Kategoria: Turystyka

Comments are closed.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY