Bezpieczeństwo podczas wakacji

Opublokowan: Sierpień 11, 2010 | Kategoria: Turystyka, Zdrowie

O tym, że bezpieczeństwo podczas wakacji jest najważniejsze powinien pamiętać każdy. Uczestnicy wyprawy bądź innych form wypoczynku często nie zdają sobie sprawy jak bardzo ich słaba przewidywalność może im zaszkodzić. Często głupota, bezmyślność, chęć popisu przed znajomymi prowadzi do katastrofalnych skutków dla zdrowia. A podczas wakacji nie brakuje momentów i sytuacji, które wręcz proszą aby zrobić coś głupiego- szalonego jak to nazywa młodzież.

Góry

Góry są jednym z bardziej zdradliwych miejsc podczas wyprawy. Pogoda w górach może się zmienić bardzo szybko, zatem wędrując po szlakach należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, ewentualnie sprzęcie w zależności od wysokości i stopnia trudności na szlaku. Podczas wyprawy w góry warto ubrać się odpowiednio. Wygodne buty to połowa sukcesu, najbardziej odpowiednie to te, które chronią kostkę mające odpowiedni protektor na podeszwie, zwane butami trekkingwymi. Takie buty można kupić nawet w Tesco za kilkadziesiąt złotych. Nie ważna jest marka ale to ile bezpieczeństwa mogą nam zapewnić obuwie. Na szlaku nie trzeba wyglądać ładnie, zatem wszelkiego rodzaju – JAPONKI, KLAPKI, ADIDASY, BALERINKI i inne obuwie KATEGORYCZNIE NIE NADAJĄ SIĘ DO WĘDRÓWEK GÓRSKICH. Źle dobrane obuwie powoduje słaba przyczepność do gruntu, niestabilność kostki zatem o urazy i poślizgnięcia bardzo łatwo.
Warto ubrać się w przewiewne ubrania ale takie, które w razie spadku temperatury ochronią nas przed chłodem. W górach słońce świeci „mocniej” zatem łatwo o oparzenia skóry. Przed wyjściem na szlak koniecznie trzeba sprawdzić pogodę na cały dzień, ewentualne zagrożenia i NIE WOLNO bagatelizować ostrzeżeń pogodowych. Warto pamiętać, że tylko wyprawy przemyślane i dobrze zaplanowane przyniosą frajdę i zadowolenie.

Woda

Wysoka temperatura, letnie upały zachęcają do wypoczynku nad wodą. Tutaj również łatwo o tragedię. Młodzi ludzie ale też i starsi często na plażach piją alkohol, który podczas wysokiej temperatury dość szybko uderza do głowy. Będąc rozgrzanym do słońca nie wolno wskakiwać do wody, zanurzać się nagle. Trzeba powoli ochłodzić organizm, chlapiąc się po całym ciele, powoli wchodzić do wody, tak aby przyzwyczaić ciało do chłodnej wody.
Kąpiel na strzeżonych kąpieliskach to podstawa. Możliwość skorzystania z pomocy ratownika jest bezcenna w sytuacji zagrożenia. Kąpieliska są bezpieczne wtedy kiedy jest wydzielona linia za którą pływać nie wolno a dno jest stabilne i nie głębokie.
Przebywając nad wodą, nie wolno skakać na główkę w miejscach nie przeznaczonych do tego- może się to skończyć trwałym kalectwem bądź nawet śmiercią.

Jest wiele wskazówek dotyczących bezpieczeństwa nad wodą czy w górach. Warto zaznajomić swoich podopiecznych, przypomnieć sobie tę wiedzę. Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa są banalnie proste, niezwykle logiczne a stosowanie się d nich sprawi, że wspomnienia z wakacji będą wspaniałe i pozytywne.

» Kategoria: Turystyka, Zdrowie

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY