Wynalazki w życiu codziennym

Opublokowan: Czerwiec 22, 2010 | Kategoria: Motoryzacja

W życiu codziennym ludzi można wskazać szereg wynalazków, do których wartości nikt nie przywiązuje specjalnej uwagi. W realiach zabieganej codzienności, ludzie są zajęci swoimi sprawami i nie są świadomi jak wiele cudów techniki ich otacza.
Dla przykładu gdyby ktoś, kiedyś nie wymyślił i skonstruował silnika to budowa samochodu, tak powszechnie wykorzystywanego wynalazku byłaby niemożliwa.  Dlatego przyjrzyjmy się chwilę temu czym właściwie jest konstrukcja, która tak ułatwia nam życie.

Otóż silnik to maszyna która zamienia energię w pracę mechaniczną. W naszym samochodzie dostarczycielem energii jest paliwo. Zmagazynowana w nim energia zostaje uwalniana poprzez spalanie . Pierwotnie, były siniki spalania zewnętrznego jak na przykład maszyna parowa. Obecnie jednak mamy do czynienia z silnikami spalania wewnętrznego. Ich główna wada jest to, ze są mało wydajne ponieważ jedynie jedna czwarta lub jedna trzecia energii zostaje faktycznie przeobrażona w pracę mechaniczną. Reszta uwalniania jest do atmosfery w postaci spalin, które zawierają bardzo szkodliwe dla środowiska metale ciężkie jak ołów i szkodliwe gazy jak tlenek węgla.

Zaletą natomiast jest szybkie wyzwalanie energii – bez potrzeby czekania na to aż woda się zagotuje – jak to było w przypadku maszyny parowej. Dla konstrukcji silnika duże znaczenie miał wynalazek turbiny gazowej, która pozwala wykorzystać powstające przy spalaniu gazy do obracania wałem turbiny. Nadal jednak dominują w produkcji samochodów silniki tłokowe benzynowe lub silniki wysokoprężne diesla.

» Kategoria: Motoryzacja

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY