Moda renesansu

Opublokowan: Maj 24, 2010 | Kategoria: Hobby, rozrywka, Sztuka

Jak wyglądała moda renesansu? Z pewnością odbiegała znacznie od tego współczesnych trendów. Chociaż dziś już mało co nas dziwi, a na ulicy zobaczyć możemy czasem prawdziwe wynalazki to z renesansowy styl ubierania wciąż zaskakuje mnóstwo ludzi.
Czasami ubrania z tego okresu zadziwiały mocno swoją pomysłowością oraz  ekstrawagancją, którą można by się popisać również i w dzisiejszych czasach. Największy wpływ na modę w tym okresie wywierały renesansowe Włochy. W odróżnieniu od smukłej „gotyckiej” sylwetki, krój włoskich ubiorów podkreślał proporcje ciała zgodne z nowym kanonem fizycznego piękna.

Na początku XVI w. w Polsce oddziaływanie mody włoskiej było niewielkie, jednak już w połowie stulecia wpływ ten zaczął zdecydowanie przybierać na  sile. W okresie między średniowieczem, a renesansem na obcisłe męskie ubiory, szyte jeszcze według XV-wiecznej mody wkładano długie, luźne i fałdziste sztuby z futrzanym podbiciem.

Około 1520 roku obuwie o szpiczastych noskach ustąpiło płytkim, głęboko wyciętym trzewikom, zawiązanym lub zapinanym na biegnący w poprzek podbicia pasek, o szerokich przodach, (które z czasem stawały się coraz szersze, przybierając formę tzw. kaczego dzioba), zdobionych „rzezaniem”, (czyli drobnymi napięciami). Takie „botki sielankowe” według zachodniej mody robili pracujący w Krakowie włoscy szewcy.

Ramiona modnej sylwetki były teraz powiększone szerokimi górą rękawami i pozioma linią kwadratowego dekoltu. Głowa, przykryta płytkim beretem, wydawała się stosunkowo mała w porównaniu z rozbudowanym torsem. Ubiorom z luksusowych tkanin towarzyszyły wyrafinowane dodatki: koronki igiełkowe, ozdobne chusteczki do trzymania w dłoni oraz rękawiczki.

Wyjątkowego znaczenia nabrała również bielizna. Szerokie dekolty odsłaniały marszczony przód i rękawy koszuli z cieniutkiego płótna lub jedwabiu, które zdobione były zazwyczaj czarnym lub złotym haftem.

» Kategoria: Hobby, rozrywka, Sztuka

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY