Fazy snu

Opublokowan: Sierpień 4, 2010 | Kategoria: Hobby, rozrywka

Każdy człowiek w ciągu snu przechodzi przez kilka cykli na przemian występujących po sobie faz snu (NREM i REM).

1. NREM (non-rapid eye movement) – sen wolnofalowy, inaczej sen głęboki. W przeciwieństwie do fazy REM, charakteryzuje się wolnym ruchem gałek ocznych i raczej nader rzadkim zjawiskiem jest występowanie marzeń sennych w tej fazie, a jeśli już to z pewnością mniej wyraźnych niż ma to miejsce podczas trwania fazy REM. To właśnie w fazie NREM następuje właściwy odpoczynek ciała i regeneracja komórek. Warto wspomnieć, że w fazie NREM oddech staje się płytszy, zwolniony jest rytm serca, nerki produkują mniej moczu, spada także temperatura ciała oraz ciśnienie krwi. Ponadto, większość zaburzeń snu, np. somnambulizm (lunatyzm) ujawnia się właśnie w trakcie trwania tej fazy.

2. REM (rapid eye movement) – sen płytki, inaczej sen paradoksalny. Faza ta charakteryzuje się szybkim ruchem gałek ocznych i występowaniem wyraźnych marzeń sennych. Warto również zauważyć, że w czasie trwania tej fazy wzrasta aktywność mózgu w stosunku do fazy NREM (jest taka sama jak podczas czuwania albo nawet wyższa!). Aby uniemożliwić śniącemu poruszanie się w trakcie odgrywania ról sennych, na ciało zostaje nałożona przez mózg tzw. klatka w postaci napięcia mięśni (paraliż senny).

Na początku snu faza NREM trwa około 80-100 minut, po czym następuje krótkotrwała (ok. 5 minut) faza REM. Jednak wraz z długością snu, faza NREM staje się coraz krótsza, a wydłuża się czas trwania fazy REM, która nad ranem może trwać nawet do 45 minut. Przeciętny człowiek w czasie swojego 8-godzinnego snu przechodzi przez 4-5 cykli NREM-REM. W praktyce oznacza to, że każdy z nas co noc ma co najmniej 4-5 snów.

» Kategoria: Hobby, rozrywka

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY