Drzwi wejściowe a styl domu

Opublokowan: Kwiecień 20, 2010 | Kategoria: Dom

Drzwi wejściowe zwracają uwagę gości i przechodniów. Więc należałoby dopilnować tego, aby były śliczne, tworzyły spójny układ z innymi częściami elewacji i efektywnie nas chroniły.

Stylistykę domu tworzy nie tylko jego forma, kształt dachu, proporcje, ale również drobiazgi, drzwi zewnętrzne i okna. Na ogół moc architektury tkwi w jej eleganckiej spójności i stylistycznej jednorodności. Dlatego przeważnie wygląd drzwi jest podporządkowany stylowi domu. To zapewni dobry rezultat. Widok drzwi niemal stale wywołuje skojarzenia. Dwuskrzydłowe wejście z wieńczącym je półokrągłym świetlikiem będzie dostrzegane jako element pałacu lub dworu. Niewysokie, drewniane, pokryte siermiężną ozdobą z góralskiego wzorku- jako wejście do podhalańskiej chałupy.

Drzwi dwuskrzydłowe ułożone w centrum na frontowej ścianie sugerują klasyczny, proporcjonalny plan wnętrza. Są również domy, na przykład modernistyczne wille, w których konstrukcje bryły i elewacji wyznacza obszar dla drzwi z boku lub w rogu domu. Wówczas najczęściej dokonuje się wyboru drzwi prostych, jednoskrzydłowych lub dwuskrzydłowych niesymetrycznych. Bywa jeszcze, że drzwi wewnętrzne są umieszczone w ścianie bocznej, mało widoczne, osłonięte, skromniejsze.

Kształt jest bardzo ważny dla wyróżnienia wejścia. Może podkreślać stylistykę domu. Drzwi gładkie pełne, bez dekoracji lub z wielkimi płaszczyznami ze szkła zapraszają do domów nowoczesnych. Rozbudowane, dekorowane dwuskrzydłowe odwołują się do estetyki dworkowej. Częstokrotnie drzwi porta są jedynie fragmentem kompozycji wejściowej, na którą składają się tympanon ganku, kolumny, schody z balustradami, a nawet cień rzucany na drzwi przez zadaszenie.

» Kategoria: Dom

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY