Berberys i grusze azjatyckie

Opublokowan: marzec 15, 2010 | Kategoria: Dom

Do uprawy amatorskiej na dziatkach i w ogro­dach przydomowych staramy się dobierać gatunki i odmiany odporne lub mało podatne na najgroźniejsze choroby, których owoce i są atrakcyjne i trudno dostępne na rynku.

Wymagania te spełnia, znajdująca się już w nasadzeniach próbnych w sadach towarowych, grusza azjatycka (inaczej: japońska, Nashi, wschodnia, chińska).

Grusze azjatyckie różnią się wyglądem od odmian trady­cyjnych: liście drzew przypo­minają wprawdzie grusze, natomiast owoce mają kształt jabłka i barwę żółtozieloną lub brązową. Drzewa roz­poczynają owocowanie już w 2-3 roku po posadzeniu. Są łatwe w formowaniu i plo­nują bardzo obficie. Obfite zawiązywanie owoców prowa­dzi do ich drobnienia, dlatego konieczne jest usuwanie nadmiaru zawiązków owoco­wych (należy pozostawiać tylko 1 -2 zawiązki na krótkopędzie). Owoce dojrzewają na drzewie, a po zbiorze nadają się do konsumpcji lub przetworzenia. Dodaje się je do sałatek, galaretek, konfitur, różnych wypieków i koktajli. Można także przetwarzać je na soki i wina. Po osiągnięciu dojrza­łości konsumpcyjnej mają w dalszym ciągu jędrny miąższ, dlatego można je dość długo przechowywać. Warto zaopatrzeć ogród w grusze azjatyckie.

Wartość zdrowotna owoców

Statystyki zdrowotne krajów basenu Morza Śródziemnego potwierdzają związek wyso­kiego spożycia warzyw i owo­ców z obniżoną śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia i chorób nowotworo­wych. Wiąże się to głównie z wysoką zawartością składni­ków odżywczych oraz innych związków o znaczeniu proz­drowotnym, np.: polifenoli i błonnika. Charakterystycz­nym cukrowcem gruszek jest sorbitol, który nadaje im specyficzną słodkość. Owoce zawierające znaczne ilości tego cukru szczególnie polecane są chorym na cukrzycę ze wzglę­du na niską kaloryczność. Gruszki azjatyckie zawierają znacznie więcej witaminy E niż gruszki odmian europej­skich i jabłka. Witaminie E przypisuje się ogromną rolę w zapobieganiu nowotwo­rom. Witamina E jest również w takiej roślinie jak berberys. Jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów rozrodczych, spełnia też ważną rolę w pro­cesach przed miażdżycowych. Gruszki azjatyckie sta­nowią także cenne źródło witamin z grupy B, które za­pobiegają wielu schorzeniom przewodu pokarmowego, systemu nerwowego, układu krwionośnego, anemii oraz zmniejszają zapadalność na choroby zakaźne. Gruszki należą do owoców bogatych w błonnik. Posiada on zdolność oczyszczania organizmu poprzez wiązanie metali ciężkich w trwałe połączenia, które razem z nim są wydalane z organizmu. Największy udział w ogólnej ilości błonnika stanowią pektyny, które pełnią ważną rolę w procesach trawien­nych. Ograniczają również zawartość glukozy we krwi. Stwierdzono, że dieta bogata w pektyny zapobiega kamicy żółciowej, chorobom serca i naczyń krwionośnych oraz zmniejsza prawdopodo­bieństwo wystąpienia raka.

» Kategoria: Dom

Comments are closed.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY