Budujemy sklep internetowy ‘z głową’

Opublokowan: Listopad 15, 2010 | Kategoria: Biznes, Internet

Sklep internetowyMyślą przewodnią wszystkich biznesmenów otwierających swoją działalność w Sieci jest możliwie jak najlepsze odwzorowanie tradycyjnego sklepu internetowego w model techniczno – informatyczny bazujący na kodzie html, graficznych pikselach, animacjach oraz bazie danych. Mając do wyboru dziesiątki różnorakich firm, specjalizujących się w tworzeniu wirtualnego sklepu – zadanie wydaje się zupełnie banalne. Żeby jednak spośród całego skupiska fachowców wybrać tych, którzy takimi nie tylko się nazywają, ale rzeczywiście są trzeba wybierać z głową.

Krokiem, który otwiera naszą drogę ku celu są właśnie odpowiednio wybrani profesjonaliści, cechujący się wieloletnim doświadczeniem, bogatym portfolio oraz ogromną, nieustannie poszerzaną wiedzą. Od tego przecież jak zostanie przeprowadzony proces oprogramowania, jak zostanie ‚skrojona’ grafika oraz jaki jakie moduły będzie uwzględniać implementacja – zależy nasz sklep internetowy – jego być lub też nie być.

Jakkolwiek aby nie było zbyt łatwo i samo ograniczenie się do wyboru profesjonalnej firmy wystarczyło w odniesieniu sukcesu, pierwszym punktem wyjścia zanim dokonamy wyboru jest uświadomienie sobie kilku kwestii, którymi rządzi się wirtualny rynek. I tak, po pierwsze mając zamiar otworzyć sklep internetowy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego klient mając do dyspozycji masę klasycznych sklepów, miałby wybrać wirtualny? oraz Dlaczego spośród całej masy tych wirtualnych, wybierze akurat nasz?

Żeby przystosować nasz sklep internetowy do potencjalnej grupy klientów, musimy wczuć się w ich gusta, wejść w ich rolę i poczuć się tak jakbyśmy to my byli nabywcami. Mając świadomość tego co potrzebujemy, co może nas skłonić do interaktywnych zakupów i na jakie elementy zwracamy uwagę, dużo łatwiej jest opierając się na nich stworzyć kompleksowy e-sklep.

1. Na pierwszy rzut wysuwa się kwestia obrazu, wizualizacji wnętrza, czyli to na co zwracamy uwagę zaraz po przekroczeniu sklepowego progu. Wystrój sklepu w tradycyjnym obiekcie to przede wszystkim witryny okienne, ściany, artykuły dekoracyjne idealnie pasujące do asortymentu, plakaty, stoły, pułki etc. Aby więc sklep internetowy posiadał równie atrakcyjny wygląd musimy zainwestować w profesjonalny projekt graficzny. Zawierający zarówno innowacyjne i nowatorskie animacje, symbiozę barw, wielkoformatowe zdjęcia, spójną z charakterem stylistykę, a to wszystko opatrzone estetyką wykonania i harmonią.

2. Dalej istotnie ważna jest kwestia komfortu zakupu, która ściśle związana jest z bezpieczeństwem dokonywania zakupów przez Internet. Remedium na wątpliwości klientów jest elastyczność sklepu internetowego, zdolność do przystosowywania się do wymagań konsumenta. Jednym z najważniejszych elementów o który obawiają się klienci jest ochrona danych osobowych, czyli zachowanie prywatności. Integralną kwestią są więc najpierw bezpieczne dane osobowe, które gromadzi sklep internetowy, a dopiero później trudności techniczne i pojawiające się drobne błędy.

3. Innym motywem przewodnim sklepu internetowego nad tradycyjnym, na który zwraca uwagę konsument jest cena, a właściwie jej różnica pomiędzy wirtualną, a tradycyjną. Konkurencja cenowa w sieci sprawia, że sklep internetowy może zaproponować cenę tego samego towaru co w klasycznym sklepie nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Obniżka cen produktów w Internecie wiąże się oczywiście ze skróceniem kanału dystrybucji towaru i niskiej marży, która w przypadku tradycyjnych sklepików podwyższa podstawową wartość produktu nawet o kilkanaście złotych. Cena jak wiadomo dla konsumentów jest jednym z najważniejszych wyznaczników podjęcia decyzji.

Fundamentem sprzedaży w Sieci jest wypracowanie takiego procesu sprzedaży i przedstawienie w taki sposób produktów, które będą jak najbardziej atrakcyjne dla kupującego oraz sprawią, że nie tylko przekona się do wirtualnych zakupów, ale co najważniejsze wybierze akurat nasz sklep internetowy.

Sposób w jaki zorganizujemy całe wnętrze e-sklepu oraz jakie elementy w jaki sposób wyeksponujemy będzie rzutował na jego efekt finalny, a następnie na kwestię całego funkcjonowania działalności. Mając precyzyjnie obraną strategię działania, pozostaje nam wybrać świetnych fachowców, którzy według naszych wskazówek i z własną twórczą inwencją stworzą sklep na miarę najwybredniejszych potrzeb naszych klientów. A zatem do dzieła!

» Kategoria: Biznes, Internet

Leave a Reply

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Copyright © 2005 Yourcopyright. All Rights Reserved | Design: YGoY